Maurycy Nowakowski

Peter Gabriel. Świat Realny Świat Sekretny

Anakonda
Autor: Michał Balcer
Ocena:

Ofensywa wydawnicza oficyny Anakonda trwa w najlepsze. Ledwo fani muzyki rockowej zdążyli się nacieszyć biografiami Martina Gore’a i Dave’a Gahana, a juĹź w kolejce czeka następna fascynująca pozycja: „Świat realny, świat sekretny” poświęcona Peterowi Gabrielowi. Jej autorem jest Maurycy Nowakowski, ktĂłry kilka lat temu napisał „Genesis. Zagrajcie to jeszcze raz…” 

Peter Gabriel to jedna z najbardziej tajemniczych postaci show biznesu. Ta biografia przedstawia nam nieznane fakty z jego życia: pochodzenie (różniące się znacznie od tego charakteryzującego inne gwiazdy rocka), czas spędzony w szkole z internatem czy też trudny związek z pierwszą żoną, który przypadł na okres dość intensywnej pracy artystycznej. Nowakowski wyjaśnia również jaki wpływ na sztukę komunikacji ówczesnych młodych Brytyjczyków miało konserwatywne wychowanie oraz to dlaczego Gabriel zaczął się przebierać podczas koncertów Genesis. 

Choć dzieła Petera Gabriela i Genesis to sztuka trudna, niejednoznaczna, dzięki Nowakowskiemu i analizie, której dokonał (zarówno w sferze tekstowej, jak i muzycznej), zrozumienie jej powinno być teraz łatwiejsze. Najważniejsze albumy zostały rozłożone na czynniki pierwsze. W przypadku takich utworów jak „Biko” czy„Games Without Frontiers” autor jest niejako nauczycielem historii XX wieku, którą wykłada nam poprzez piosenki swojego idola. 

Warto zauwaĹźyć, Ĺźe Nowakowski w swojej książce o Gabrielu uĹźywa porĂłwnań, ktĂłre nam Polakom powinny doskonale zobrazować pewne zagadnienia w niej zawarte. I tak na przykład znajdziemy tutaj informację, Ĺźe pierwszy menadĹźer Genesis –Jonathan King sam nagrał jeden duĹźy przebĂłj, ktĂłry moĹźna postawić w jednym szeregu z piosenkami… Jerzego Połomskiego. Nie szczędzi nam takĹźe wyczerpujących wyjaśnień dotyczących znaczenia poszczegĂłlnych angielskich słów. Nie kreuje się jednak na wszechwiedzącego – jeĹźeli czegoś nie wie lub nie jest pewien to pisze o tym wyraĹşnie (choćby kwestia efektu perkusji 'gated reverb'). Ujmować moĹźe skromność pisarza – chociaĹź zdaje sobie sprawę, Ĺźe kaĹźda biografia musi kończyć się spojrzeniem w przyszłość, to sam nie podejmuje się tego zadania, zostawia to prawdziwym wizjonerom, takim jak… protagonista jego książki.  

„Świat realny, świat sekretny” to wydawnictwo przygotowane niezwykle rzetelnie. Nowakowski bazował nie tylko na pozycjach książkowych. Udało mu się dotrzeć do imponująco dużej ilości artykułów o Gabrielu i wywiadów z nim. W przygotowaniach tego materiału pomogli mu również Larry Fast i Gail Colson. Autor korespondował z nimi, dzięki czemu uzyskał wiele odpowiedzi na nurtujące go pytania. 

Nowakowski jest fanem Gabriela oraz Genesis i czuć to od pierwszej z ponad trzystu stron tej książki. Co więcej uważam, że niektórzy po przeczytaniu tej lektury mogą do niego dołączyć. A już na pewno wszyscy sięgną do twórczości Gabriela i jego macierzystej formacji. 

Â